Giyisilerinizin Ömrünün Daha Uzun Olması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Giyisilerinizin Ömrünün Daha Uzun Olması İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Giysilerinize uygun bir şekilde bakmak, uzun vadede paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, kıyafetlerinize nasıl bakacağınızı öğrenmek sadece cüzdanınız için değil, aynı zamanda çevre için de idealdir. Bu yüzden kaliteli giysiler almak son derece önemlidir. 

 

Peki Giysilerimize Nasıl Dikkat Etmeliyiz?

 

1. Kaliteli Kıyafet Satın Alma

 

Kıyafet alırken nelere dikkat edilmelidir?
Hangi kıyafeti seçerseniz seçin, gerçekten o kıyafet üzerinizde iken zevk almalısınız, bu durum o giysinizi giymeye devam etme olasılığınızı artırır. 
Kıyafetiniz bedeninize oturuyor mu? Yapısı hoşunuza gidiyor mu? Bu gibi sorulara cevap bulmak, alacağınız kıyafetin daha uzun süreli kullanımına olanak tanır. Genel olarak konuşursak, daha kalın kumaşlar, daha ince olanlardan daha uzun süre dayanır, çünkü birden fazla yıkamaya dayanabilirler. Aynı zamanda, dikişleri kolay bir şekilde görülüyorsa ve hafif çekmede dahi oynuyorsa dayanıklılığı olmayan bir giysidir. Yeni kıyafetler satın alırken, yüksek kaliteli pamuk ve tensel(tencel) kumaş olanlardan alın. 
Astara sahip kıyafetler de dayanıklıdır. İş pantolonu, iş ceketleri ve bazı elbiselerdeki astarlar, kıyafetimizin kendi üzerimize sürtünmesini önleyerek kumaşın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.

 

Kısa iplikli pamuktan farklı olarak, polyester ile harmanlanmış pamuğun daha uzun, daha dayanıklı ve yıpranma olasılığı daha düşüktür. Bu durum aynı zamanda kumaşları daha pahalı hale getirse de, kıyafetleri sık sık değiştirmek zorunda olmadığınız için ne kadar tasarruf edeceğinizi düşünün. Ayrıca doğal kumaşlarda, sentetiklere oranla daha az yıpranma olur. 
Kaliteli kot, unisex  beyaz bir  tişört , klasik bir blazer, mini siyah elbise ve klasik topuklu ayakkabılar ile bir çok kombin yaratmanız mümkün.  

 

2. Giyim Bakım Etiketlerinin Okunması

 

Çamaşırhane sembolleri birçok kişi için kod gibi gelir ama onları okumanız önemlidir. Yıkama ve kurutma sembolleri, giysilerinizi nasıl koruyacağınızı gösterir ve çamaşırlarınızın ömrünü önemli ölçüde uzatmanıza yardımcı olabilir. Ancak ekstra çaba sarf etmek istemiyorsanız, bu tür bir bakım gerektiren kıyafetleri satın almaktan kaçının.
Her kullanımda yıkama gerektirmeyen kot veya blazer gibi kıyafetlerinizi daha az yıkayabilirsiniz. Bakterilerin birikmesini önlemek için sık sık yıkanması gereken pamuklu tişörtlerin aksine, her giydiğinizde bu tarz kıyafetleri yıkamaktan kurtulabilirsiniz. 
Giysi satın almadan önce, bakımını yapıp yapamayacağınıza karar vermek için daima giyim bakım etiketlerini okuyun. 

 

    a. Yıkama Etiketleri

 

Yıkama etiketleri kıyafetleri yıkamak için hangi sıcaklıkta veya döngüde olduğuna karar vermemize yardımcı olur. Çoğu kıyafet sembollerle gösterilen yıkama teknikleri ile birlikte gelir. Üreticiler genellikle sıcaklığı dalgalarla gösterilen su sembolündeki nokta sayısına göre belirler. Keten kumaş gibi narin kumaşlar için “Soğuk yıkama” etiketi dikkate alınmalıdır. “ılık yıkama” maks. 40°C'ye  kadar çıkar. Kumaşları soğuk veya ılık suda yıkamak arasındaki çizgi genellikle incedir, ancak şüpheye düştüğünüzde soğukta yıkayarak daha doğru sonuca ulaşabilirsiniz.  Giysilerinizi yüksek sıcaklıkta yıkamak ise onları daha hızlı yıpratabilir veya büzüştürebilir. Bu yüzden yüksek sıcaklıkta yıkanmasından emin olmadığınız giysileriniz için "sıcak yıkama" maksimum 48°C'ye ulaşmalı.

Buna karşılık, bir küvet sembolü, altına bir veya iki çizgi çizilmesi yıkama döngülerini temsil eder. Seçenekler şunlardır: “makinede yıkama”, “elde yıkama”, “yıkama”, “sadece kuru temizleme” ve “kuru temizleme”. Daha basit olarak, bazı etiketler hassas döngüde yıkamanızı önererek işleri netleştirir. 

 

    b. Kurutma Etiketleri

 

Giysilerinizin büzüşmesini önlemek için, kurutma etiketleri size kıyafetlerinizi nasıl kurutmanız gerektiği konusunda yardımcı olacak semboller sunar. Merkezde daire bulunan kare gibi semboller, kurutma makinesinde kurutmaya izin verilip verilmediğini gösterirken, içinden çapraz olan kare, giysiyi sıkmanız gerektiğini bildirir. Yatay çizgiye sahip bir kare, giysiyi kurumaya bırakmanız gerektiği anlamına gelir. El yıkama sembolleri ise el işareti olan bir küvet olarak görünür. 

 

3. Lekeleri Çıkarma

 

İmalatçılar yıkama ve kurutma etiketleri sağlayabilirken, leke çıkarma daha karmaşıktır. Her imalatçı ne yazık ki bu konuda etiket sağlamıyor. Ancak siz internetten giysinizin kumaşına göre ne yapacağınıza karar verebilirsiniz. 

 

4. Ütü ve Buharlama Yapılacak Kıyafetleri

 

    a. Farklı Kumaşlar için Farklı Sıcaklıklar

 

Ütü kumaş liflerine ısı uygulayarak gevşetir; ancak yanlış yapılırsa, özellikle ipek ve bazı sentetikler gibi narin kumaşları yakabilir veya sarartabilir. Kumaşların kaç derecede ütülenmesi gerektiğine dair bilgileri paylaştık ancak ütülerin değişen ısı seviyeleri vardır, bu genel bir kılavuzdur:
⦁    · Keten: 230°C
⦁    · Pamuk: 200°C
⦁    · Rayon: 190°C
⦁    · Yün: 150°C
⦁    · Polyester: 150 °C
⦁    · İpek: 150 °C
⦁    · Asetat: 145 °C
⦁    · Akrilik: 135 °C
⦁    · Likra: 135 °C
⦁    · Naylon: 135 °C

 

    b. Kıyafetlerde ne zaman buharlama tekniği uygulamalısınız?

 

Kıyafetleri ütünüzdeki buhar işleviyle veya ayrı bir el tipi buharlayıcı ile buharlayabilirsiniz. Buharlama tekniğinde bir giysi asılı iken kırışıklıkları gidermek için ısıtılmış nem kullanır, bu da size zaman kazandırır. Buharlama cildinizi sıcak bir ütü kadar kolay yakabileceği için buharın direkt size temas etmesine çok dikkat edin. 

 

5.  Giysi tamirini öğrenme

 

Kıyafetlere bakım yapmanın en iyi yolu, onları uygun şekilde sakladığınızdan emin olarak hasarı önlemektir. Örneğin, doğru askıları kullanın (ahşap veya keçe, asla tel kullanmayın), giysilere hava almaları için yer verin ve yün kazak gibi daha ağır eşyaları katlayın, böylece yapıları bozulmaz. Buna ek olarak, bir düğmeyi değiştirmek veya düşmüş bir kenarı dikmek gibi tamirle ilgili temel bilgileri öğrenmek, sadece giysilerinizin dayanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kıyafetlerinizin ömrü uzayınca maddi yönden de size katkı sağlamış olur. Bunun için çeşitli renk ve iğne boyutlarına sahip temel bir dikiş çantası alıp temel bilgileri bilmiyorsanız nasıl dikeceğiniz konusunda YouTube videolarını araştırabilirsiniz. 
 

Etiketler: giyisi, kıyafet, giyisi bakımı, kıyafet bakımı
Temmuz 11, 2020
Listeye dön