Bayanlar İçin İş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

İş görüşmesine giderken ne giyilir

İş görüşmesi işveren ile ilk izlenimin yaşanacağı zaman olduğu için çok önemlidir. İlk izlenim her zaman kişinin karakterini ve yapısını ortaya döker. Kıyafet seçimi de oldukça önemlidir. Dış görünüş derli toplu, düzenli olmalıdır. Kıyafetler ütülü ve birbiriyle uyumlu olmalıdır. Renklerden kumaşa kadar her şey özenle seçilmelidir. İşveren özenmiş algısını yakalayabilmelidir. Nasıl bir iş görüşmesine gidilecekse ona uygun giyilebilir. Daha kurumsal bir yerse ciddi takımlar, modayla alakalı bir yerse de farklı tasarım kıyafetler tercih edilebilir. Öyle ise iş görüşmesine giderken ne giyilir bakalım:

 

Bluz Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

 

Bluz günü kurtaracak parçalardan biridir, ancak günlük giydiklerimizden farklı olmalıdır. Normal düz bir bluz yerine daha kaliteli ve tok kumaşlar seçilmelidir. Kolsuz veya uzun kollu olabilir. Özellikle desenler daha ciddi olmalıdır. Çizgili ya da düz bluz kullanılabilir. Etek üstü olacaksa alt detayında fırfırlar hoş bir hava katabilir. Büstiyer tarzında bluzlar ise çok ağır kaçacaktır, dekolte ve çok açık modeller kullanılmamalıdır.

 

İş Görüşmesinde Ceket Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

İş görüşmesi için olmazsa olmaz parçalardan biri cekettir. Ciddi bir duruşu olduğu için özenli görünüm sağlar. Bunun için düz veya desenli takımlar tercih edebilirsiniz. İçine de gömlek giyerek tamamlayabilirsiniz. Farklı uzunluklarda ofis ceketleri de kurtarıcı olabilir. Payetli ceketlerden ise iş görüşmesinde uzak durulmalıdır. 

 

 

 

Nasıl Bir Tulum Seçmeli?

 

Tulum özellikle moda ile alakalı bir işe girecekseniz mükemmel bir tercih olacaktır. Daha spor tulumlardan ziyade düz renk, örneğin siyah bir tulum tercih edebilirsiniz. Tulumun üstüne ceket giymek de farklı bir seçenek olabilir. Şifon detaylı, askılı bluzlarda iş görüşmesi için uygun olabilir.

 

İş Görüşmesi İçin Kurtarıcınız: Gömlek

 

Gömlek de ceket gibi iş görüşmesinde kurtarıcı parçadır. Ciddi ve özenli duruşu sayesinde ilk izlenimi güzel verebilirsiniz. Gömlek seçiminde en çok sıfır ve uzun kol tercih edilir. Hakim yaka, fiyonk bağlama detayı ve dantel detayları da seçenekler arasındadır.

 

 

Renk seçenekleri ise şu şekilde olabilir;

  • Siyah
  • Beyaz
  • Çizgili
  • Lacivert

Renklerin doğru tercihi iş görüşmesinin seyrini bile değiştirebilir.

 

Mülakatlarda Etek ve Pantolon Seçiminde Bunları Göz Önünde Bulundurun:

 

Elbette etek veya pantolon alt giyimde seçilecekler arasındadır. Üst giyime ve tarza göre ikisinden biri iş görüşmesine uygun olabilir. Etek kalem etek olursa daha uygun olur. Pileli ve çok kısa etekler uygun olmayacaktır. Tam diz hizasında olmalıdır, pantolon ise çizgili ve havuç formunda olabilir. Desenli ve bol pantolonlar iş görüşmesine pek uygun değildir.

Etiketler: iş, görüşmesi, mülakat, ne giyilir, iş görüşmesine giderken ne giyilir?
Temmuz 12, 2020
Listeye dön